Za teplem a lezením na Tenerife

Cestování v téhle době bere na sebe velká rizika. Mohou ti zrušit let. Můžeš mít pozitivní test na kovida a skončíš v karanténě v cizí zemi. Budou právě přikázána nová opatření, která se člověka bezprostředně dotknou. A navíc je celá situace nafouklá médii, která dost klamou. Ten risk mi ale stojí za to! Svoji práci vykonávat nemohu a dlouhodobě bez režimu a práce je mi už tak trochu ouzko. Nejlepší lék je pohyb, poznávat nová místa, cestovat, slunit se a snažit se myslet na lepší časy. Možná někdo tento přístup odsuzuje, ale věřte, že na lezeckých zájezdech jsme převážně v přírodě. Do kontaktu přicházíme s cizími lidmi jen v obchodě, kde si nasazuji respirátor, a několikrát je povinnost si udělat test. Takže v tom nevidím problém a naopak dobrodružství.

Tenerife na mě zapůsobilo jako krásné místo s nádechem exotiky. Říká se o něm, že je to ostrov věčného jara. Vše je rozkvetlé, zelené, občas zaprší a sluníčko příjemně hřeje. Ostrov se od moře postupně zvedá až k nejvyššímu vrcholu Španělska - Pico del Teide 3715 m. n. m. Jedná se o spící sopku. Zajímavým místem není pouze vrchol, ale i planina pod vrcholem, kam se dá dojet autem. Připomínala mi měsíční krajinu - sucho, skály, mrtvo a nic moc víc. Tvoří to zajímavý kontrast oproti barevnému pobřeží. Nevím, jak je to tu s klimatem během roku, ale nyní v únoru bylo příjemně. Na plážích (na jihu ostrova) bylo teplo a koupání v moři bylo na denním pořádku. Když se popojelo do lezeckých oblastí o trochu výše, tak tam se držely mraky a tím pádem se dalo úplně na pohodu lézt v jižních sektorech. Když se sluníčko propálilo, tak jsme se schovali do stínu a lezli v tričku.:-) Každopádně „jaro, léto, podzim, zima, v péřovce je vždycky prima“ a i zde jsem neporušila své pravidlo – péřovka nikdy nesmí chybět v lezeckém batohu!:-)

Je málo míst, kam se dá v této době vyrazit lézt. Podmínky pro vstup do Španělska byly - negativní PCR test a online formulář. Kontinentální Španělsko už máme dost procestované a tak nás napadlo vyrazit za lezením na Kanárské ostrovy. Moji rodiče s bráchou tam byli před 10ti lety a moc si to chválili. Tentokrát tam vyrazili ve stejném složení a ještě přibalili na cestu mě. Užili jsme si tam 8 dní a pro příště vím, že by to chtělo na delší dobu.

Ubytování a půjčení auta

Ubytko jsme si našli přes booking.com v malé vesničce La Caleta u Sant Miguel de Tajo na jižní straně ostrova. Většina lezeckých oblastní se nachází právě tam a tak doporučuji si najít ubytování na jihu. Dalo by se tu fungovat i bez problému na divoko bez ubytka. Ale během zimy jsou ubytování levná, takže se dá najít hezký apartmán za slušnou cenu a mít tak komfort.  Půjčení auta bylo pro nás nepostradatelné. Půjčili jsme si malého seátka ibizu od společnosti canarias.com.  Půjčení i s pojištěním nás vyšlo kolem 100 euro na 8 dní.

Lezení

Lezecké sektory jsou rozesety kolem celého ostrova. My jsme navštívili ty nejznámější, a to dvě na jihu ostrova, oblasti Arico a El Rio a jednu na náhorní plošině pod tyčícím se vrcholem El Teide - Las cañada del Capricho. Skalní materiál tvoří tuf (hornina ze sopečného popelu). Obecně mi tu lezení přišlo dost specifické a potřebovala bych delší dobu na to se zde rozlézt. Ale líbilo se mi! Jednalo se o technicko-silové cesty většinou po povinných chytech a občas i 7a dokázalo dost potrápit. Námi navštívené tři oblasti Arico, Las cañada del Capricho a El Rio nabízejí nejvíce cest kolem šestek (6a-6c), sedmiček je tu také dost a osmičky se tu také najdou. Ale brácha, který leze 8c tady zas takový výběr cest neměl. A když už nějaká byla, tak se moc neleze a byla špinavá. Já lezla do 8a a zalezla jsem si parádně a naši lezou cesty kolem 6b a výběr cest si nemohli vynachválit.

Arico

Jedná se kaňon, kde se po obou stranách nachází oranžové skály s jasně omaglajzovanými liniemi cest. Oblast se rozděluje na sektor Arico Abajo a Arico Arriba. Težké cesty (7a až 8c) jsou v sektoru Abajo. Cesty na první pohled vypadají úžasně. Jenže všude tam hnízdí holubi a dost cest je kvůli trusu špinavých. Zaskočilo mě, že dost chytů je uměle vytvořených a také jsem tam viděla přidělaných několik umělých chytů. Dokonce se mi stalo, že jsem lezla cestu ,,Sensación de pepino II´´ 7b+ a dolezla jsem do půlky a dostala jsem se do slepé uličky. Nikde žádný chyt. Nechápala jsem to a spadla jsem. Následně jsem si všimla omaglajzovaného šroubu od bývalého přidělaného chytu, za který se teď toto místo leze. Náladu jsem si spravila vedle v cestě ,,Jala por el resuello´´ 8a. Krátká a dost úderná cesta! Doporučuji! Naši lezli v sektoru Arico Arriba a ti si lezení chválili. Je tam velký výběr cest od čtyřek do 7a.

El Rio

Oblasti Arico a El Rio se nacházejí 10 minut jízdy autem od sebe. Oproti Aricu jsme z této oblasti byli nadšení! Jedná se také o kaňon se zajímavými skalními útvary. První den jsme lezli hned ze začátku oblasti v sektoru ,,El río presa´´. Na rozlezení jsme si dali krásné 6b+ ,,El subpringado´´. A následně jsme dali,,Doble turno´´ 7a+ - úžasná a poctivá cesta. A pikantní také byla cesta ,,Pies Negros´´ 7c. Tyto tři cesty doporučuji!  Další den jsme se přesunuli do sektoru Galería, který se nachází dál v kaňonu. Parádní sektor plný těžkých cest od 7a do 8c, který je i velice oblíbený u místních borců. Doporučuji cesty ,,Fluido rosa´´7a, ,,El diedro Guanche´´ 7b+ a ,,Metalmanía´´ 8b+. Odpoledne do tohoto sektoru začne svítit sluníčko, ale schovat před ním se dá hned naproti v sektoru Fondo, kde jsou cesty v obtížnosti od 6a do 7a a je odpoledne ve stínu.

Las cañada del Capricho

Oblast se nachází ve středu ostrova ve výšce kolem 2000 m.n.m. Tvoří ji skalní město, ze kterého jde krásně vidět na vrchol Pico del Teide. Vychytali jsme teplý a bezvětrný den, takže jsme lezli ve stínu, kde bylo akorát. Ale takových dní prý během zimy není mnoho. Rozlezli jsme se a následně se přesunuli do sektoru ,,Sexta dimension´´, který tvořila police, nad kterou vedl několikametrový strop. Dali jsme si tam cestu ,,Subway´´ 7c+/8a. Vytrvalostí lezení po dobrých chytech ve stropě s pojišťovacím nátahem na závěr. Západ sluníčka jsme si užili v sektoru ,,Psiquiatrico´´, kde si to užije každý, kdo má rád kolmičky a leze cesty kolem 6b. Já si tam vylezla cestu ,,Transilvania´´ 7a a moc se mi líbila.

Tipy na výlet

Sanatorium  Abanes – město duchů

V 50 letech mělo toto místo sloužit jako sanatorium pro malomocné. Avšak léky s protilátkami se objevily dříve, než se sanatorium stihlo otevřít.  Zbyly tu po něm neobydlené a prázdné budovy tehdejší doby epidemie lepry a působí to tu jako město duchů.

Pláž - La Caleta de Adeje - krásná pláž mezi útesy

Pico del Teide – jedná se o nejvyšší vrchol Španělska 3718 m. n. m. a spící sopku. Kdo by měl zájem navštívit vrchol, tak si musí udělat dopředu rezervaci na internetu. K vrcholu se dá dostat buď poctivě pěšky, nebo vyjet lanovkou a posledních několik stovek metrů dojít pěšky na samotný vrchol. Byla jsem tu před pár lety a využili jsme lanovku pro transport nahoru, následně si vyšlápli na vrchol a sešli dolů pěšky. Jednalo se o půldenní krásný výlet po měsíční krajině.

Výšlap na kopec Roque del Conde z vesničky Vento na jihu ostrova. Moc hezký pěší výlet na cca 3 hod. na vrchol kopce, odkud jsou krásné výhledy jak na pobřeží, tak i do vnitrozemí. Po cestě se míjejí velké kaktusy a spousta zajímavých rostlin.

Mořský příboj v El Guincho, kde dosahují tříštící se vlny o pobřeží až 10 metrů. Bylo úchvatné pozorovat sílu tohoto živlu.

Copyright 2020 www.polez.cz © All Rights Reserved - vytvořila Sim