O lezeckém tréninku
Pokud chce člověk něčeho dosáhnout, musí pro to vždy něco udělat. To platí v životě se vším. Jedná-li se o sport jako je lezení a chcete svoji dosaženou úroveň posunout dál, je důležité si uvědomit, že bez obětování a tréninku to nelze. Mnoho lidí chodí trénovat na stěnu, ale obsahem tréninku je pouze to, že lezou, a v tréninku nemají žádný systém. Mít sestavený tréninkový plán na míru nabízí přesné naprogramování tréninků i jejich detailního obsahu. Správný trénink zahrnuje kromě lezení, posilování, kompenzačního cvičení i spoustu dalších složek, které ovlivňují sportovní výkon. Když se všechny potřebné složky správně nastaví a propojí, může vzniknout velice efektivní tréninkový proces, který vám usnadní cestu za svým cílem. Nejdůležitější složky lezeckého tréninku jsou k nalezení v dalších podkapitolách lezeckého tréninku.
Regenerace
Regenerace je jedna z nejdůležitějších složek sportovního výkonu, ale často bývá opomíjena. Proto všem radím, aby jí věnovali dostatečnou pozornost. Na úvod této kapitoly Vám definuji, co to vlastně regenerace je.
Obsah tréninku
Jedná se o lezecká cvičení, posilování či kompenzační cvičení. Snažím se, aby tréninky byly pestré a zábavné. Proto v trénincích využívám několik metod na rozvoj konkrétních pohybových schopností (např. pro rozvoj síly – metoda maximálního úsilí, metoda statická, metoda opakovaného úsilí,…).
Trénink dětí
Tréninkem mládeže se zabývám už řadu let. Vedu dětské kroužky, tréninky dětí a na téma lezení a děti jsem také psala své závěrečné práce během studia na vysoké škole. V této části se dozvíte, v jakém věku je ideální začít s tréninkem a spoustu užitečných rad pro každého rodiče či trenéra.
Další informace o tréninku
Trénink je tak obsáhlý, že nemůžu na tyto stránky zmiňovat vše a už vůbec ne do podrobna. Proto jsem to vše zestručnila a v této kapitole se zabývám dalšími důležitými a zajímavými složkami tréninku. Zahrnuje: zvolení cíle, dělení tréninkového období během roku, načasování tréninku během dne a metody tréninku.