Objevování Maroka a lezení v Tafraut

Tafraut...místo, které mi doslova učarovalo. Strávili jsme tady krásný týden a naplnili ho lezením, objevováním okolí a ochutnáváním místní gastronomie. Přijde mi, že jakmile člověk tráví už několikátý den na jednom místě, tak s ním začne splývat. Ze začátku jsem tu mívala strach z lidí. Ženy zahalené, motlitby z Mešit a mé předsudky ohledně nepříjemných situací. Muslimská kultura je pro mě neznámá... Ale střídal se krásný den za dnem a vše okolo mi začínalo připadat veselejší, až se mi to tady natolik zalíbilo, že při odjezdu dokonce ukápla slza. Když se mi někde hodně líbí, tak to místo opouštím s těžkým srdcem. Lezení je tu zábavné. Svoje si tu najdou jak milovníci sportovek, tak i klasických cest po vlastním. Jen těžkých cest tu není příliš. Z devadesátých let je tu několik cest od Daniho Andrady, a pak ještě pár kousků, ale očividně se moc nelezou. Ale na několik dní lezení to tu stačí. Nejlépe si tady zalezou lezci vyhledávající cesty kolem obtížnosti 6a. Já si nejvíce vážím cesty Lovers crack 7c+, která je jen po vlastním a skobách. Už delší dobu mě trápí bolavý prst, takže nemůžu lézt na plný plyn. Matěj jel tzv. vyzobávačku a vylezl všechny cesty v oblasti nad 7b, včetně 8b od Daniho.

Rady a tipy

➡️ Naučte se pár základních frází ve francouzštině. Pochodíte lépe než s angličtinou či španělštinou.

➡️ V Agadíru je Decathlon, ale nemají klasické plynové kartuše, jen na Decathlon vařič.

➡️ Vedle Decathlonu je Carefour. Tam koupíte skoro všechny potraviny.

➡️ Ubytování či kemp v Tafraut tu seženete za pár kaček přes booking nebo až na místě. Na divoko se v okolí spát dá také, ale riskujete, že v noci přijedou místní se na vás podívat a to je dost nepříjemné. My jsme po 3 nocích venku utekli do kempu.

➡️ U barevných kamenů si lze udělat večer ohýnek a je tam úžasný pohled na noční oblohu.

➡️ Doporučuji chodit na čajový dýchánek na marocký mátový čaj. Je osvěžující a výborný.

➡️ Určitě chutnejte marockou Nutellu -mandlovou pomazánku Amlou.

➡️ Na místní simkartu chytnete skoro všude internet.

➡️ Z lezeckého matroše se hodí friendy (i větší velikosti) a tak 15 expresek.

➡️ Lezeckého průvodce jsem sháněla jak se dalo a nakonec jsem ho sehnala alespoň v oskenované podobě. Můžu předat dál mailem.

➡️ Bývá tu o cca 1/3 levněji než v Čechách.

➡️ V současné době léta přímé letadlo z Prahy do Agadíru, odkud je to do oblasti 2,5 hodiny. Půjčení auta nutné.

➡️ Výhodou této oblasti je dost konstantní slunečné počasí. My jsme koncem listopadu měli 20-28 stupňů a vymetenou oblohu každý den.

Copyright 2020 www.polez.cz © All Rights Reserved - vytvořila Sim